Glycerin a jeho účinky na pokožku

Glycerin je v poslední době hodně diskutován pro své hydratační nebo naopak dehydratační účinky na pleť, pojďme si tedy společně vysvětlit co je to za látku, jaké má vlastnosti a jak na pleť působí.

Vzhled a vlastnosti:

Glycerin (také glycerol) je čirá tekutina, dobře rozpustná ve vodě. Může být vyroben z přírodních produktů, jako je rostlinný olej nebo živočišné tuky, ale také může být syntetizován z propylenového alkoholu. Výsledkem je produkt na bázi alkoholu, který je součástí mnohých výrobků pro péči o pokožku. Jeho hlavní vlastností je vysoká hygroskopie – váže na sebe velké množství vody, čímž pokožku hydratuje a ostatním složkám produktu umožňuje lépe pronikat do pokožky. V přírodní kosmetice se používá glycerin získaný z rostlinných olejů. Podle zahraničních zdrojů kvalitně vyrobený čistý rostlinný glycerin není komedogenní. Rostlinný glycerin nemá negativní dopady na životní prostředí výrobním procesem ani konečným použitím.

 Působení na pokožku:

Glycerin nezpůsobuje alergické reakce, protože je tělu vlastní. Obsahuje ho naše kůže a je součástí všech olejů a tuků v přírodě. Účinky glycerinu na naší pleť závisí na tom, v jakém množství je glycerin v daném produktu např. krému obsažen. Obecně se uvádí, že množství do 5 % je pro pokožku prospěšné. Glycerin zvláčňuje povrch pokožky, zlepšuje vzhled pokožky, obnovuje normální funkci ochranné bariéry kůže, používá se při léčbě lupénky, kdy pomáhá kožním buňkám přirozeně dozrát. Je hypoalergenní a neucpává póry (není komedogenní), takže lidé trpící na akné ho mohou používat, aniž by se jejich akné zhoršilo. Má antibakteriální vlastnosti a může skutečně pomoci zabránit tvorbě dalších pupínků tím, že udržuje póry bez bakterií. Může také urychlit hojení stávajících lézí. Nevyvolá zánětlivou reakci na pokožce a není dráždivý, na rozdíl od některých kontroverzních chemických přísad lékárenské  kosmetiky.

Glycerin má však i svá negativa. V případě, že je v produktu použito větší množství glycerinu (obecně je uváděno přes 40%), pak jsou účinky na pokožku z dlouhodobého hlediska negativní. Vysoce hygroskopický glycerin na sebe váže vodu z mezibuněčných prostor v hlubších vrstvách pokožky. Tím postupně dochází k dehydrataci pleti. Glycerin může mít také různou kvalitu a čistotu, což je dáno různými způsoby výroby. Proto může nekvalitní glycerin i ucpávat póry. 

Prospěšnost glycerinu v kosmetických produktech se tedy odvíjí od kvality samotného glycerinu, která je daná způsobem výroby a jeho čistotou, ale také množstvím, které se v produktu vyskytuje. V případě kvalitního přírodního produktu, u kterého nebude ve složení glycerin na prvním místě, se určitě nemusíme obávat negativního působení na pokožku.

Zdroje:

EWG´S Skin Deep Cosmetics Database

Glycerin.cz

Slozeni-kosmetiky.cz

https://www.livestrong.com/article/327146-sources-of-glycerine/

skinreference.com

sheermiracle.com