Seboroická dermatitida u miminek

21998

Seborea je onemocnění kůže, které postihuje zejména pokožku hlavy, obličej nebo i trup – oblasti s nejvyšší tvorbou kožního mazu.  Seborea je velmi běžná u kojenců, objevuje se už od 3. týdne do zhruba 3. měsíce. Je způsobena zvýšenou aktivitou mazových žláz a objevuje se u více než 2/3 kojenců.  Má podobu žlutých až žlutohnědých krustiček a šupinek ve vlasové části hlavičky. Ve většině případů se jedná pouze o estetický problém, ale komplikace může způsobit např. zanesení infekce po rozškrábání nebo přemnožení kvasinek. Pokožka většinou není svědivá, takže miminko nemá potřebu si postižená místa škrabat, ale nemusí tomu tak být vždy. V některých případech může seborea přejít i do oblasti obočí a očních víček.

Stroupky by se v žádném případě neměly strhávat násilím, mohlo by dojít k poškození jemné kůže a zanesení infekce. Také není vhodné přílišné promašťovaní - pokud se olej na pokožce nechá a nesmyje, pak pokožka nemůže volně dýchat a může dojít k ucpávání mazových žlázek a zhoršení stavu.

Osvědčený postup při boji se seboreou:

Nejvhodnější je zhruba 30 min. před plánovaným koupáním miminka seboreu promastit olejem, aby se šupinky změkčily. Při koupeli je jemně vyčesat (ne násilím, jen ty, co jdou lehce) a následně olej smýt z hlavičky mycí emulzí, aby pokožka nezůstala mastná. Nakonec na osušenou hlavičku aplikovat Happy Scalp cream a ten NESMÝVAT! Ideálně krém aplikovat i ráno na suchou pokožku hlavičky a nechat vstřebat.

Mohou se vytvořit nové šupinky (avšak v mnohem menší míře), je třeba o pokožku pravidelně pečovat.

Šupinky budete pravděpodobně vyčesávat i s vlásky. Je to normální, jsou to vlásky, které drží v krustičce odumřelé kůže a za normálních okolností by vypadly samy.

 

 

www.trichologie.cz

www.naseporodnice.cz